Valuebet czym jest i jak go obliczyć?

Typer.pl / Przywodnik / Valuebet czym jest i jak go obliczyć?

Valuebet to jedno z ważniejszych pojęć w świecie bukmacherskim. Dobry gracz musi mieć nie tylko intuicję i szczęście przy wyborze odpowiednich kursów. Zakłady opierają się bowiem przede wszystkim na analizie i skutecznych systemach. Idealnych rozwiązań oczywiście nie ma, ale żeby zacząć wygrywać, trzeba poznać kilka pojęć. Jednym z ważniejszych jest właśnie valuebet, który w momencie typowania zakładu daje przewagę nad bukmacherem. 

Spis treści: 

  1. Co oznacza valuebet?   

  1. Valuebet – kalkulator 

  1. Obliczanie valuebetu 

  1. Czy valuebet to pewny zakład? 

  1. Gdzie szukać wartościowych zakładów? 

  1. Podsumowanie 

 

 

Co oznacza valuebet 

 

To zwrot z języka angielskiego, który w wolnym tłumaczeniu brzmi wartościowy zakład. Value, czyli wartość i bet, czyli zakład. Valuebet to zatem zakład z zawyżoną wartością, a więc typ, który jest po wyższym kursie niż w rzeczywistości powinien być.  

Błądzić jest rzeczą ludzką. Błędy popełniają również bukmacherzy, którym zdarza się nieprawidłowe oszacowanie kursu. Dla spostrzegawczego gracza jest to szansa na większą wygraną. To właśnie takie zakłady określa się terminem valuebet. 

Przykład: 

Buk ustalił kurs na wygraną drużyny A- 2.20, ale w opinii typera kurs ten powinien wynosić 2.00. Oznacza to, że bukmacher błędnie oszacował prawdopodobieństwo i zaproponował zbyt wysoki kurs. Dla typera to szansa zagrania zakładu z większym prawdopodobieństwem, po wyższym kursie. 

 

Valuebet – kalkulator 

 

Na potrzeby obliczania valuebetu stworzono wzór matematyczny. Można go stosować przy analizie i szukaniu valuebetu. Aby skorzystać z kalkulatora wystarczy podłożyć odpowiednie wartości do wzoru:  

p*k > 1.  

p- prawdopodobieństwo zdarzenia podane w procentach 

k- kurs bukmachera 

Jeżeli wynik równania jest większy od 1, zakład ma dodatnią wartość, a więc jest valuebetem. 

Analizując valuebet z kalkulatora typer zna jedną daną- kurs bukmachera. Procentowe prawdopodobieństwo określa sam według własnej analizy. 

Przykład: 

Kurs 1,50 

Szacunkowe szanse na trafienie- 80% 

0,80* 1,50= 1,20 

1,20>1 

Wartość jest większa od 1, więc zakład ma value. 

 

Obliczanie valuebetu 

 

Poszukiwanie wartościowych zakładów wymaga zagłębienia się w dane dotyczące spotykających się ze sobą drużyn lub zawodników. W przypadku umiejętności analitycznych mówimy o przewidywaniu boiskowych zdarzeń, czytaniu statystyk, obserwowaniu formy zespołów lub zawodników ich kontuzje, absencje, morale czy motywację. Valuebet w dużej mierze bierze się z tego, kto lepiej ocenia sportową rywalizację: typer czy bukmacher. 

Z czasem doświadczeni gracze zyskują umiejętność szybkiego orientowania się w tym, który zakład ma value, a który go nie posiada. 

Przyjęło się myśleć, że valuebety to pomyłki bukmacherów, którzy wystawili błędny kurs. Może tak oczywiście być, ale należy pamiętać, że to również subiektywna ocena bukmachera. W jego opinii dany zakład może mieć mniejsze szanse na zaistnienie. Wszystko zależy od sposobu przeprowadzonej analizy i dostępu do informacji.  

 

Czy valuebet to pewny zakład? 

 

Nie, valuebet to nie jest pewny zakład. Samo znalezienie i obliczenie valuebetu przez typera nie oznacza, że wygraną ma on w kieszeni. Nadal musi się spełnić podstawowy warunek, czyli odpowiedni wynik spotkania. Valuebet nie gwarantuje zysków między innymi dlatego, że najczęściej obstawiany jest sport, a tam dzieją się rzeczy nieprzewidywalne. Jednak, gdy wyszukiwanie i analizowanie meczów przez gracza będzie na bardzo wysokim poziomie, to dzięki valuebet będzie on wygrywać więcej i częściej i to na pewno przyniesie wyższy niż pierwotnie oczekiwany zysk. 

 

Gdzie szukać wartościowych zakładów? 

 

Szukanie valuebetów nie jest prostym zadaniem. Wymaga to dużej znajomości danej dyscypliny, zespołu czy zawodnika. Niezbędne jest posiłkowanie się sporą ilością statystyk oraz danych, które pozwolą lepiej ocenić rozkład szans na dane wydarzenie. Warto także na bieżąco śledzić media społecznościowe i doniesienia prasowe na temat danego wydarzenia, zawodnika czy drużyny.  

 

Podsumowanie 

 

Przy poszukiwaniu wartościowych zakładów ważne jest odrzucenie własnej intuicji na rzecz kierowania się danymi i statystykami. Warto również, w pierwszej kolejności, samodzielnie wykonać analizę prawdopodobieństwa, zanim spojrzy się na oferowane przez bukmachera kursy. W tropieniu valuebetów pomoże także przeglądanie ofert wielu legalnych bukmacherów. Proponowane przez nich kursy mogą się różnić, co jest szansą dla poszukiwaczy wartościowych zakładów.  

valuebetach ważną rolę odgrywają detale, bo to właśnie one determinują to, czy zakład ma value czy nie. Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.