Ustawa hazardowa, a dokładniej „Ustawa z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych” to podstawowy dokument prawny, który reguluje funkcjonowanie rynku bukmacherskiego i hazardowego w Polsce. W realny sposób wpływa na realizację usług naziemnych i internetowych operatorów zakładów bukmacherskich i gier hazardowych, a także na poziom bezpieczeństwa graczy czy wysokość wygranych. Ma też bardzo duże znaczenie dla ograniczania szarej strefy w polskiej branży hazardowej.
Spis treści:
USTAWA HAZARDOWA- czym jest?
USTAWA HAZARDOWA- kiedy przepisy weszły w życie?
USTAWA HAZARDOWA- a bukmacherzy
USTAWA HAZARDOWA- a kwestie podatkowe
USTAWA HAZARDOWA- a nielegalne zakłady bukmacherskie
USTAWA HAZARDOWA- a reklama bukmachera. Legalna czy nielegalna?
USTAWA HAZARDOWA- Rejestr Domen Zakazanych
USTAWA HAZARDOWA- wszystko dla dobra graczy
USTAWA HAZARDOWA- podsumowanie
Pierwsza, polska ustawa hazardowa powstała w 1992 roku i była wielokrotnie nowelizowana. Mimo wielu poprawek, nadal nie była kompletna pod względem swoich postanowień, dlatego też zdecydowano o przyjęciu nowego dokumentu, czyli wcześniej już wspomnianej „Ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych”. Do niej również wielu miało zastrzeżenia, ustawa w takiej formie zdelegalizowała bowiem zakłady bukmacherskie. Nowy dokument wzbudził wiele kontrowersji, co doprowadziło do kolejnej nowelizacji w grudniu 2016 roku. Po jej uprawomocnieniu, czyli od dnia 1 kwietnia 2017 roku oraz 1 lipca 2017 roku w Polsce obowiązuje ustawa hazardowa, która wywarła bardzo duży wpływ na kształt rynku bukmacherskiego w naszym kraju.
Nowelizacja ustawy, podpisana 15 grudnia 2016 roku, wchodziła w życie stopniowo. Większość zapisów obowiązywała od 1 kwietnia 2017 roku, część jednak od 1 lipca 2017 roku.
I tak:
1 kwietnia wprowadzono między innymi zapisy dotyczące kar pieniężnych za naruszanie przepisów ustawy oraz dodatkowe restrykcje w kwestii prowadzenia gier na automatach,
1 lipca zaczął obowiązywać prowadzony przez resort finansów rejestr domen zakazanych, zakaz udostępniania usług płatniczych na zablokowanych stronach oraz kary finansowe dla dostawców usług telekomunikacyjnych i płatniczych.
Do 1 lipca 2017 roku odpowiednie organy miały czas na stworzenie Rejestru Domen Zakazanych, który został udostępniony wszystkim obywatelom. Następnie w ciągu 48 godzin dostawcy Internetu mieli w obowiązku zablokować nielegalne strony swoim klientom, zaś operatorzy płatności dostali 30 dni na zatrzymanie możliwości przekazywania za ich pośrednictwem pieniędzy do zakazanych prawem stron.
Zakłady bukmacherskie były nielegalne dla polskich typerów aż do momentu wprowadzenia nowelizacji ustawy hazardowej w 2017 roku. Od tego czasu na polskim rynku mogą prowadzić swoją działalność tylko legalne firmy bukmacherskie. Spółki muszą się więc ubiegać o przyznanie licencji na organizację zakładów wzajemnych od Ministerstwa Finansów. Mogą się starać o licencję na organizację zakładów online, naziemnych lub jednych i drugich.
Postanowienia wspomnianej ustawy miały na celu wyeliminowanie wpływów z tak zwanej szarej strefy, a regulacje te zwiększyły również przekazywane środki pieniężne do Skarbu Państwa.
Dodatkowo bukmacherzy muszą zwrócić uwagę na Art. 8 ust. 1, w którym nakłada się na nich obowiązek przedstawienia regulaminu odpowiedzialnej gry ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych.
Ustawa hazardowa reguluje kwestie podatkowe zakładów bukmacherskich. Podatnikiem jest podmiot, który organizuje zakłady bukmacherskie i opłaca on podatek 12% od obrotu. Ustawa nie precyzuje dokładnie jak w miałoby się realizować przepisy dotyczące podatków, dlatego też bukmacherzy potrącają 12% od każdej wniesionej stawki, by opłacić podatek obrotowy. Drugim rodzajem podatku, który nie jest jednak regulowany przez ustawę hazardową tylko przez ustawę o podatku dochodowym dla osób fizycznych, jest 10% od wygranej osoby grającej.
Oznacza to, że pierwszy z podatków dotyczy wszystkich graczy. Zawsze, kiedy typer stawia zakład, to stawka, która ostatecznie będzie mnożona przez kurs, pomniejszona jest o 12%, czyli podatek, który bukmacher wpłaca do Skarbu Państwa. Drugi z podatków natomiast opłacany jest od wygranych przekraczających jednorazowo 2280 zł i jest to 10% z wygranej kwoty.
Ustawa określa kary dla osób, którzy rejestrują się i grają u bukmacherów nielegalnych, czyli takich, którzy nie posiadają ważnej licencji na organizację zakładów wzajemnych przyznanej przez Ministra Finansów. Nałożona kara może obejmować 100% wygranych gracza, która nie jest pomniejszona o sumę stawek, które gracz wpłacił na konto.
Kodeks karny skarbowy mówi, że osoba, która świadomie uczestniczy w nielegalnych grach hazardowych, podlega karze finansowej w wysokości maksymalnie 120 stawek dziennych.
Więcej o nielegalnych zakładach bukmacherskich dowiesz się z tego artykułu- link do artykułu.
Legalny bukmacher może reklamować swoje usługi:
W ośrodku gier i punkcie przyjmowania zakładów,
Na budynku, w którym jest prowadzony punkt przyjmowania zakładów,
Na swojej stronie internetowej,
Jeżeli umieści informację o posiadanym zezwoleniu na urządzanie zakładów,
Jeżeli umieści komunikat o konsekwencjach wynikających z udziału w nielegalnych grach hazardowych oraz ryzyku związanym z hazardem,
Podczas transmisji z wydarzeń sportowych, których jest sponsorem lub sponsoruje biorących w nich udział zawodników, drużyny lub związki sportowe.
Legalny bukmacher nie może reklamować się:
W telewizji, radiu, kinie czy teatrze w innych godzinach niż 22:00- 6:00,
Jeżeli nie posiada zezwolenia na prowadzenie działalności w Polsce,
Kieruje swoją ofertę do osób małoletnich lub przedstawia w niej osoby małoletnie,
Jeżeli zawiera w przekazie połączenie zakładów ze zdobyciem sprawności fizycznej, intelektualnej lub atrakcyjnością seksualną, szansą na uzyskanie łatwej wygranej,
Jeżeli łączy udział w grach hazardowych z relaksem i wypoczynkiem, miłym spędzaniem wolnego czasu oraz nauką lub pracą,
Jeżeli reklama powoduje skojarzenia ze sposobem na rozwiązanie problemów osobistych i finansowych, życiowym, finansowym lub zawodowym sukcesem.
Rejestr Domen Zakazanych zawiera w sobie spis stron oferujących gry hazardowe niezgodnie z ustawą. Według artykułu 15 ustawy:
1. Minister właściwy do spraw finansów publicznych prowadzi Rejestr domen służących do oferowania gier hazardowych niezgodnie z ustawą, zwany dalej „Rejestrem”.
2. Rejestr jest jawny. Każdy ma prawo dostępu do danych zawartych w Rejestrze.
3. Rejestr jest prowadzony w systemie teleinformatycznym, umożliwiającym automatyczne przekazywanie informacji do systemów teleinformatycznych przedsiębiorców telekomunikacyjnych i dostawców usług płatniczych.
Dodatkowo:
4 Wpisowi do Rejestru podlega:
1) nazwa domeny internetowej wykorzystywana do urządzania gier hazardowych bez koncesji, zezwolenia lub dokonania zgłoszenia wymaganego przez ustawę, kierowanych do usługobiorców na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w szczególności, gdy strony internetowe wykorzystujące nazwy takich domen są:
a) dostępne w języku polskim,
b) reklamowane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Wszystkie ograniczenia mają na celu zmniejszyć ryzyko nałogów hazardowych u obywateli, szczególnie wśród osób nieletnich, a także chronić ich przed zgubnym wpływem brania udziału w grach.
Ustawa hazardowa to podstawowy dokument prawny, który reguluje zasady funkcjonowania polskiego rynku bukmacherskiego i hazardowego. Od momentu wejścia w życie jej zapisów znacznie ograniczono tak zwaną szarą strefę w polskiej branży hazardowej. Ustawa ma również realny wpływ na to jak wyglądają usługi naziemne i online zakładów bukmacherskich. Legalne zakłady muszą bowiem przestrzegać wszystkich zapisów ustawy hazardowej, dzięki czemu gracze mają zapewniony wyższy poziom bezpieczeństwa. Dokument przewiduje również stosowne kary dla graczy biorących udział w nielegalnych zakładach wzajemnych, czy grach hazardowych.