Rodzaje zakładów bukmacherskich

Typer.pl / Przywodnik / Rodzaje zakładów bukmacherskich

 

Każde zdarzenie sportowe można obstawiać na wiele różnych sposobów. Bukmacherzy proponują od kilku do kilkunastu rodzajów zakładów, a wszystko po to, aby uatrakcyjnić ofertę i zachęcić gracza do typowania. 

Poniżej przedstawiamy podstawowe i najpopularniejsze rodzaje zakładów bukmacherskich w Polsce.  

ZWYCIĘSTWO DRUŻYNY- 1X2 

1X2 to zakłady na zwycięstwo lub remis w spotkaniu. Zdarza się, że bukmacherzy zastępują oznaczenie “X” oznaczeniem “0”. 

  • 1 – zwycięstwo gospodarza 

  • X/0 – remis 

  • 2 – zwycięstwo gości 

 

To zakład dwudrogowy, w którym chodzi o to, aby obstawiać, ile goli padnie w danym spotkaniu. Bukmacher wyznacza tak zwaną “linię”, a zadaniem gracza jest wytypować, czy padnie mniej czy więcej bramek.  

Zakład ten może dotyczyć między innymi liczby goli lub punktów w meczu, liczby żółtych kartek, liczby rzutów rożnych lub spalonych.  

Przykład:  

W tego typu zakładach bukmacher wystawia linię np. 1,5 gola na mecz piłki nożnej, 2,5 kartki w meczu, 125,5 punktów w koszykówce lub 20,5 gema w meczu tenisowym. Zadaniem gracza jest wytypowanie liczby mniejszej lub większej od linii wystawionej przez bukmachera.  

Najpopularniejsza linia goli dla piłki nożnej to Under/Over 2,5. Jeżeli gracz postawi Under 2,5 to wygra, gdy suma goli w meczu będzie 0, 1, 2, jeżeli natomiast padnie 3 lub więcej goli przegra. 

Więcej o zakładach Over/Under przeczytasz TUTAJ.  

PODWÓJNA SZANSA (1X/X2/12)  

Podwójna szansa to zakład dwudrogowy, który jest złożeniem 2 opcji podstawowego zakładu 1X2. Można obstawić w nim “zwycięstwo gospodarzy lub remis”, “remis lub zwycięstwo gości” oraz “zwycięstwo gości lub zwycięstwo gospodarzy”.  

1X- zakład na zwycięstwo zawodnika lub drużyny wymienionej jako pierwsza oraz remis w spotkaniu. Przegrana następuje tylko w razie zwycięstwa innego zawodnika lub drużyny.  

X2- zakład na zwycięstwo zawodnika lub drużyny wymienionej jako druga oraz remis w spotkaniu. Przegrana następuje tylko w razie zwycięstwa innego zawodnika lub drużyny.  

12- zakład na zwycięstwo drużyny zawodnika. Przegrana następuje tylko w razie zakończenia spotkania remisem. 

HANDICAPY EUROPEJSKIE I AZJATYCKIE  

Handicapy polegają na dodaniu lub odjęciu goli jednej z drużyn. Wygrywa ta drużyna, która łącznie zdobędzie więcej bramek. Handicapy służą do wyrównania szans grających drużyn lub zawodników.  

Temat handicapów dokładnie opisaliśmy w osobnym artykule- LINK 

DRAW NO BET (DNB)  

Zakład stosowany w dyscyplinach trzydrogowych (1X2), służy do wyeliminowania z zakładu remisu, wskutek czego zostaje on zredukowany do dwudrogowego (12).  DNB jest równoważny handicapowi azjatyckiemu AH0, aczkolwiek może się różnić kursem z uwagi na inny algorytm obliczania.  

DOKŁADNY WYNIK (CORRECT SCORE)  

Zakład polega na wytypowaniu dokładnego wyniku jakim zakończy się spotkanie. Charakteryzuje się wysokimi kursami, ponieważ prawdopodobieństwo trafienia jest stosunkowo niewielkie. Niektórzy bukmacherzy oferują również możliwość obstawienia dokładnego wyniku pierwszej i drugiej połowy.  

HEAD TO HEAD 

Zakład może być jednocześnie jednodniowym lub długoterminowym. Dotyczy tylko dwóch z wielu uczestników danych zawodów. Obejmuje ich bezpośredni pojedynek, nie zwracając uwagi na resztę uczestników. Zakład “head to head” polega na wytypowaniu zawodnika z lepszą pozycją końcową od rywala.  

MONEYLINE (ML)  

To zakład na ostatecznego zwycięzcę spotkania. Występuje w dyscyplinach, w których po zakończeniu regulaminowego czasu gry może dojść do dogrywki lub rzutów karnych, gdyż musi zostać wyłoniony zwycięzca.  

OBIE DRUŻYNY STRZELĄ BRAMKĘ (BTTS)  

Zadaniem gracza jest wytypowanie czy w danym spotkaniu obie drużyny strzelą bramkę lub, że co najmniej jednej z drużyn się to nie uda. Zazwyczaj zakład ten zawierany jest na regulaminowy czas gry, jednak zdarza się, że bukmacherzy umożliwiają również obstawianie tego zakładu w czasie dogrywkowym. W przypadku zakładów na BTTS dostępne są dwie opcje- TAK lub NIE.  

DOKŁADNY WYNIK 

Bardzo trudny do wytypowania rodzaj zakładu, który jednocześnie może przynieść wysoki zwrot w przypadku wygranej. Zakłady na dokładny wynik są najpowszechniej dostępne w piłce nożnej, w przypadku meczów tenisa czy siatkówki, czyli w dyscyplinach, gdzie możliwe wyniki ograniczone są do niewielkiej liczby opcji. 

 

POZOSTAŁE RODZAJE ZAKŁADÓW BUKMACHERSKICH 

Czerwona kartka- zakład polega na obstawieniu czy w meczu padnie czerwona kartka, 

HT/FT (half time/full time)polega na wytypowaniu zwycięzcy po pierwszej połowie spotkania oraz na zakończenie meczu, 

Następny gol/rzut rożny/kartka/faul- zakład jest wygrany, gdy wytypowana drużyna wykona obstawioną akcję, 

Pierwszy/ostatni gol- zakład polegający na wytypowaniu drużyny, która strzeli pierwszego lub ostatniego gola, 

Rzut karny- zakład polega na obstawieniu czy w meczu zostanie podyktowany rzut karny, nie jest ważne czy karny zostanie wykorzystany,  

Strzelec bramki - zakład polega na wytypowaniu zawodnika, który strzeli gola w meczu.  

 
 

 Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.