Nielegalni bukmacherzy i konsekwencje korzystania z ich ofert.

Typer.pl / Przywodnik / Nielegalni bukmacherzy i konsekwencje korzystania z ich ofert.

Nie wszystkie firmy oferujące usługi bukmacherskie dla obywateli Polski działają zgodnie z obowiązującym w naszym kraju prawem. Aby nie narażać się na konsekwencje gry u niewłaściwego bukmachera, warto wiedzieć, którzy są legalni, a którzy nielegalni. Listę i opis legalnych bukmacherów znajdziesz na- link do artykułu. Dzisiaj natomiast przedstawiamy małe kompendium wiedzy na temat nielegalnych firm bukmacherskich w Polsce.   

Zawartość artykułu: 

 1. Lista nielegalnych bukmacherów w Polsce 
 1. Jak zdobyć licencję i stać się legalnym bukmacherem 
 1. Jak sprawdzić, czy strona danego bukmachera jest legalna 
 1. Czy legalni bukmacherzy mają gorsze oferty dla typerów 
 1. Konsekwencje typowania u nielegalnych bukmacherów 

 

 

Lista nielegalnych bukmacherów w Polsce  

Nielegalni bukmacherzy starają się ominąć zasady, publikując swoje strony pod nowymi, niezablokowanymi jeszcze adresami www. Mimo wprowadzenia rygorystycznych przepisów, nie zniknęli z naszego rynku całkowicie.  

Lista nielegalnych buków jest wyjątkowo długa i nie sposób wymienić wszystkich podmiotów, którzy nie mogą przyjmować zakładów od polskich graczy.  

To światowi giganci, najwięksi bukmacherzy, co jednak nie daje im taryfy ulgowej wobec polskiego prawa. 

Na naszych typerów całkowicie zamknęli się między innymi bardzo znani Bet365 i Bet-at-home, brytyjska i austriacka firma. W latach 2009- 2017 gracze najczęściej typowali właśnie za pośrednictwem ich stron. Aktualnie ich status w Polsce, to nielegalny bukmacher, gdyż żadna z tych firm nie zdecydowała się wystąpić z wnioskiem do Ministerstwa Finansów o przyznanie licencji. 

W gronie nielegalnych bukmacherów znajdują się również inne znane na skalę europejską firmy: Bwin, Unibet, William Hill, Betsson, Betsafe czy Expekt. Każdy z nich w poprzednich latach funkcjonował na naszym rynku, gdy prawo było nieco inne. Bwin niegdyś pojawiał się na koszulkach drużyny Legia Warszawa, z kolei Unibet sponsorował rozgrywki 1. ligi piłkarskiej, Betsson współpracował z Jackiem Gmochem, a Expekt reklamowany był przez Zbigniewa Bońka. 

Podsumujmy zatem listę najbardziej znanych, a aktualnie nielegalnych bukmacherów: 

 • Bet365 
 • Bet-at-home 
 • Unibet 
 • Bwin 
 • Expekt 
 • William Hill 
 • Betsson 
 • Betsafe 
 • Betway 

Tak jak wspomnieliśmy już wcześniej, nie sposób wymienić wszystkich nielegalnych bukmacherów w Polsce. Dlatego z pomocą przychodzi nam Rejestr Domen Służących do Oferowania Gier Hazardowych Niezgodnie z Ustawą: 

http://hazard.mf.gov.pl/ 

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że prowadzony jest w naszym kraju rejestr domen zakazanych. To miejsce, w którym znajdziemy listę portali, na których nie tylko nie można obstawiać, ale nawet nie powinno się na nie wchodzić.  

 

Jak zdobyć licencję i stać się legalnym bukmacherem?  

Wszystko definiuje ustawa hazardowa, która reguluje w Polsce rynek zakładów bukmacherskich. O ustawie hazardowej pisaliśmy tutaj- link do artykułu. To właśnie w niej znajdują się odpowiednie zapisy, które tłumaczą, jaki bukmacher może działać w naszym kraju, a jaki nie. W 2017 roku ustawa została znowelizowana, a zawarte w niej paragrafy sklasyfikowały bukmacherów online. Od tamtej pory nie ma wątpliwości, który bukmacher jest legalny, a który nielegalny. 

A zatem, nielegalny bukmacher to taki operator, który nie posiada licencji na zakłady wzajemne od polskiego Ministerstwa Finansów. To decydujący aspekt tego, czy uznajemy danego buka za legalnego czy nie. Brak polskiej licencji automatycznie sprawia, że mamy do czynienia z bukmacherem, który w Polsce nie może oferować swoich usług. 

Drugim warunkiem koniecznym do spełnienia, jest posiadanie przez firmę, która chce ubiegać się o licencję, siedziby w Polsce i odprowadzanie w naszym kraju podatków.  

Licencja bukmacherska w naszym kraju wydawana jest na okres sześciu lat, ale jej przedłużanie jest w zasadzie tylko formalnością. Rzadko zdarza się sytuacja, by po kilku latach działalności rezygnowano z niej. 

To, że bukmacher jest nielegalny dziś, nie oznacza, że musi być nielegalny w przyszłości. Polskie władze każdemu zagranicznemu podmiotowi otworzyły drogę do wejścia na legalny rynek zakładów bukmacherskich. Każda firma może ubiegać się o licencję na zakłady wzajemne w Polsce, co po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku zakończy się wydaniem odpowiedniej koncesji.  

Uzyskanie polskiej licencji na zakłady jest możliwe, co udowodniło wielu bukmacherów. Jako przykład możemy podać popularnego bukmachera- Betclic. Po zmianie prawa firma stała się nielegalnym bukiem. Sytuacja ta jednak uległa zmianie, bo Betclic zastosował się do wszystkich wytycznych Ministerstwa Finansów i otrzymał wymaganą zgodę na działalność. W ten sposób ponownie trafił do grona legalnych bukmacherów. 

Jak sprawdzić, czy strona danego bukmachera jest legalna? 

Najlepszym sposobem jest szukanie informacji na stronie konkretnego zakładu bukmacherskiego. W stopce witryny internetowej zawsze pojawiają się dane dotyczące licencji. Dodatkowo niezbędną wiedzę na temat bukmachera znajdziemy w zakładce “o nas” lub “regulamin”. Jeżeli dana marka ma zgody na prowadzenie zakładów od rządu Gibraltaru, Malty czy innych rajów podatkowych, możemy założyć, że trafiliśmy na nielegalnego bukmachera. 

Nie powinno także przekonywać tłumaczenie danych firm, iż działają zgodnie z prawem Unii Europejskiej. Każdy kraj członkowski ma bowiem prawo wewnętrzne, a Unia Europejska nie przygotowała żadnego dokumentu regulującego, u jakich bukmacherów mogą grać wszyscy obywatele państw członkowskich, a u jakich nie. 

Czy legalni bukmacherzy mają gorsze oferty dla typerów? 

Stare przysłowie mówi: “Cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie co posiadacie”.  To hasło idealnie sprawdza się w przypadku zakładów bukmacherskich. Okazuje się, że polskie, legalne firmy wcale nie są gorsze od zagranicznej konkurencji. Posiadają bowiem między innymi: możliwość obstawiania bez podatku, bonusy bez depozytu, granie w karty online, obstawianie na żywo, czyli podczas oglądania transmisji z wydarzenia, zakłady na sporty wirtualne, promocje przy rejestracji, możliwość szybkiej wypłaty na konto bankowe. Ich oferta wcale nie odstaje od propozycji zagranicznych, konkurencyjnych bukmacherów.   

Najważniejsze jest to, że grając legalnie możemy śmiało wszystkie wygrane przelewać na konto w banku. Nie musimy martwić się o kontrolę z Urzędu Skarbowego, a zyskane środki mogą pojawić się u nas dosłownie w parę chwil.  

Jak widać, u legalnych bukmacherów istnieje możliwość gry na niewiele gorszych warunkach niż u firm, które nie mają licencji. Ofertę wszystkich legalnych bukmacherów działających w Polsce znajdziesz w tym artykule- link do artykułu. 

 

Konsekwencje typowania u nielegalnych bukmacherów 

Gra u bukmachera bez zezwolenia może mimo wszystko wydawać się całkiem atrakcyjna. Z pewnością podmioty, które nie posiadają licencji Ministra Finansów, kuszą wyższymi kursami czy atrakcyjniejszymi warunkami. Jednak takie zachowanie obarczone jest wysokim ryzykiem. Przede wszystkim zarówno kapitał, jak i prawa klienta nie podlegają wówczas żadnej ochronie. Firmy, które uzyskały pozwolenie na urządzanie zakładów wzajemnych w Polsce, muszą natomiast wykazać się odpowiednim zabezpieczeniem finansowym. Jest to jednocześnie gwarancja ich wypłacalności, a w razie nieprzestrzegania praw konsumenckich odpowiadają przed właściwymi organami. 

Należy również pamiętać, że konsekwencje prawne związane z działalnością nielegalnych bukmacherów ponosi nie tylko właściciel takiej firmy, ale również, albo przede wszystkim klient. Za oferowanie zakładów wzajemnych bez licencji grozi kara finansowa do 720 stawek dziennych oraz/lub do 3 lat pozbawienia wolności. Korzystanie natomiast z usług takiego bukmachera może skutkować grzywną do 120 stawek dziennych. Obliczając stawkę dzienną, sąd bierze pod uwagę dochody sprawcy, jego warunki osobiste, rodzinne, stosunki majątkowe i możliwości zarobkowe. W 2021 roku kara grzywny może wynieść od 750 zł do 21.600.000 zł.  

Podsumowanie 

Na pewno nielegalni bukmacherzy w najbliższej przyszłości nie urosną w siłę w naszym kraju. Ministerstwo Finansów przyznaje sporo koncesji, co oznacza, że uzyskanie zgody na prowadzenie działalności hazardowej wcale nie jest u nas tak trudne. Nie można również zapominać, że strony typerskie działające w szarej strefie są blokowane przez nasze władze. 

Na koniec dwie rady od nas.  

Czy grać u nielegalnych bukmacherów? Nie, to zdecydowanie nie jest dobry pomysł! 

A jeśli już trafisz na stronę bukmachera bez licencji to lepiej od razu opuść jego witrynę! 

 

Na portalu typer.pl prezentujemy tylko legalnych bukmacherów. Na naszych stronach znajdziesz opinie, recenzje oraz kody promocyjne firm bukmacherskich działających zgodnie z polskim prawem. Chcesz ich poznać? Tu znajdziesz ranking legalnych bukmacherów w Polsce: ranking bukmacherów. Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.