Polska ma szansę zostać gospodarzem Mistrzostw Świata w siatkówce, po tym, jak FIVB odebrało Rosji możliwość organizacji tej imprezy. Taką ewentualność potwierdził minister sportu Kamil Bortniczuk w rozmowie z Radiową Trójką. 

Rosja straciła prawo organizacji Mistrzostw Świata

22 sierpnia 2022 roku mają rozpocząć się Mistrzostwa Świata w siatkówce mężczyzn. Pierwotnie gospodarzem prestiżowej imprezy miała być Rosja, jednak wojna wywołana przez to państwo nie mogła przejść obojętnie w świecie siatkówki, dlatego FIVB podjęła stanowczą decyzję o odebraniu organizacji MŚ Rosji. Teraz działacze federacji muszą zadecydować, gdzie to wielkie wydarzenie zostanie przeniesione. 

Polska współgospodarzem tej imprezy?

Polski Związek Piłki Siatkowej oficjalnie zadeklarował, że chętnie przejmie imprezę. Na ten temat wypowiedział się Kamil Bortniczuk, który był gościem Radiowej Trójki w programie "Salon polityczny Trójki". Minister sportu wyznał, że istnieje koncepcja, by Mistrzostwa Świata odbyły się nie tylko w Polsce. 

- Jestem dobrej myśli. Jeśli nie samodzielnie, bo to bardzo duże wyzwanie, to we współudziale z innymi, liczącymi się krajami będziemy tę imprezę w Polsce mieć. Wierzę w to - mówił. 

Bortniczuk: zorganizować tę imprezę tak, by pokazać jedność świata zachodu

Mistrzostwa Świata w kilku państwach miałyby być symbolem współpracy i zjednoczenia krajów Europy Zachodniej. 

- Rozmowy na poziomie światowej federacji są w początkowej fazie. Z informacji, które posiadam, wynika, że istnieje taki sposób myślenia, żeby w obliczu sytuacji, w której się znajdujemy, zorganizować tę imprezę tak, by pokazać jedność świata zachodu. Myślę, że rozgrywanie turnieju w kilku krajach jednocześnie, byłoby wyrazem naszej solidarności - tłumaczył Bortniczuk. 

Biało-Czerwoni będą bronić tytułu

W związku z rosyjską agresją na Ukrainę Rosja jest wykluczana z rozgrywek prawie we wszystkich sportach. Przypomnijmy, że reprezentacja Polski jest aktualnym mistrzem świata i w sierpniu przystąpi do obrony tytułu.