Według doniesień portalu Gol24.pl Polski Związek Piłki Nożnej wraz z Ministerstwem Sportu i Turystyki będzie ubiegał się o zorganizowanie Mistrzostw Europy w 2028 lub 2032 roku. Współgospodarzem imprezy, jak przed dziesięcioma laty, miałaby być Ukraina.  

Współpraca pomiędzy Polskim Związkiem Piłki Nożnej a Ministerstwem Sportu i Turystyki układa się od dłuższego czasu znakomicie. Głównie dzięki świetnym relacjom prezesa PZPN Cezarego Kuleszy z ministrem Kamilem Bortniczukiem. Obie strony chcą prężnego rozwoju polskiego sportu, dlatego zrodził się pomysł zorganizowania wielkiej, piłkarskiej imprezy.  

Mowa o Mistrzostwach Europy w piłce nożnej, które miałyby się odbyć w 2028 lub 2032 roku. Ich współgospodarzem wraz z Polską byłaby Ukraina, broniąca aktualnie swojej niepodległości. Jeśli naszym wschodnim sąsiadom uda się odeprzeć atak rosyjskiego agresora, to organizacja Euro byłaby świetną okazją, by pokazać światu, że kraj po wojnie się odbudowuje.  

W tym roku Polska wraz ze Słowenią będzie organizować Mistrzostwa Świata w siatkówce mężczyzn. Początkowo siatkarski Mundial miał odbyć się w Rosji, jednak Światowa Federacja Siatkówki (FIBA) odebrała temu państwo tę możliwość z wiadomych przyczyn. Kulesza z Bortniczukiem wyszli z założenia, że jeśli się udało przejąć tę imprezę, to czemu miałoby się nie udać z Euro 2028 lub Euro 2032? 

Oprócz Polski i Ukrainy swoje kandydatury złożyły Rosja (od razu została odrzucona), Turcja i Wielka Brytania. Jednak ostatnie państwo wydaje się, że ma małe szanse na zwycięstwo w tym “konkursie”, ponieważ półfinały i finał Euro 2020 odbyły się na stadionie Wembley w Londynie, a UEFA stara się nie kumulować wszystkich wydarzeń w jednym kraju.  

W tym roku mija dokładnie 10 lat od Mistrzostw Europy 2012, które odbyły się w Polsce i Ukrainie. Wtedy wszystko zagrało, jak trzeba, no może poza naszymi zawodnikami. Gdyby udało się przejąć organizację Euro 2028 lub 2032, byłoby to pewnego rodzaju zadośćuczynienie za rosyjską napaść i przyspieszyłoby to odbudowę zniszczonej Ukrainy. Tak przynajmniej na tę sprawę patrzą PZPN oraz Ministerstwo Sportu.  

Euro 2024 odbędzie się w Niemczech, a Mundial 2026 w USA. Wybór państw organizujących kolejne turnieje powinien zapaść pod koniec 2023 roku. Od 2028 roku Mistrzostwa Europy będą odbywać się w nowej formule. Wezmą w nich udział 32 zespoły, a nie 24, jak to było do tej pory.